Toop
Alexander    Vraciu  
Photo
Ribbons
 
  Rank, Service
Commander O-5,  U.S. Navy
  Veteran of:
U.S. Navy 1941-1963
World War II 1941-1945
Cold War 1945-1963
  Tribute:

Alex Vraciu was born on November 2, 1918, in East Chicago, Illinois. He graduated with a Bachelor's Degree from DePauw University in 1941, and he received his private pilot's license through the Civilian Pilot Training Program in 1940. Vraciu enlisted in the Aviation Cadet Program of the U.S. Navy on June 24, 1941, and began flight training on October 9, 1941. He was commissioned an Ensign and designated a Naval Aviator on August 28, 1942, and then completed fighter and carrier training before joining VF-3 (later redesignated VF-6) in March 1943. Lt Vraciu was credited with the destruction of 9 enemy aircraft in aerial combat before transferring to VF-16 in February 1944. He then destroyed an additional 10 enemy aircraft before returning to the U.S. in July 1944, for a total of 19 aircraft destroyed and 1 damaged during World War II. Lt Vraciu joined VF-20 in November 1944, but was shot down in the Philippines in December and joined up with guerrilla forces, reaching friendly lines in February 1945. He then served as a text pilot at NATC Patuxent River, Maryland, from April to September 1945, followed by service on the staff of the Deputy Chief of Naval Operations for Air at the Pentagon from September 1945 to October 1951. During this time, he helped start and implement the Naval and Marine Air Reserve Program. His next assignment was at NAS Los Alamitos, California, from November 1951 to March 1954, and he then completed U.S. Naval General Line School before serving as Communications Officer aboard the aircraft carrier USS Hornet (CV-12) from December 1954 to February 1956. CDR Vraciu served as Commanding Officer of VF-51 from March 1956 to January 1958, followed by service as Officer in Charge of ATU-202 at NAAS Kingsville, Texas, from February 1958 to January 1961. His final assignment was as Assistant Operations Officer for the Commander of Carrier Division THREE from February 1961 until his retirement from the Navy on December 31, 1963.

His Navy Cross Citation reads:

The President of the United States takes pleasure in presenting the Navy Cross to Alexander Vraciu, Commander [then Lieutenant, Junior Grade], U.S. Navy (Reserve), for extraordinary heroism in operations against the enemy while serving as Pilot of a carrier-based Navy Fighter Plane in Fighting Squadron SIXTEEN (VF-16), attached to the U.S.S. LEXINGTON (CV-16), during operations in the vicinity of the Marianas Islands. On 12 June 1944 while participating in a daring strike against enemy shipping in a Saipan Harbor, Commander Vraciu dove through intense anti-aircraft fire to sink a large enemy merchant ship by a direct hit on its stern. On 14 June 1944 in the course of a strike against enemy positions in the islands of North of Saipan, Commander Vraciu sighted an enemy search plane. Despite an altitude disadvantage, he approached the plane so skillfully keeping in its "blind spot" that he was able to overhaul it and shoot it down. On 19 June 1944 with his Task Force under attack by a numerically superior force of enemy aircraft, Commander Vraciu struck furiously at the hostile bombers and, in the face of vigorous fighter opposition, succeeded in shooting down six thus contributing to the break-up of a concentrated enemy attack. On 20 June 1944 while flying escort for bomber and Torpedo Planes on a long-range strike against the Japanese Fleet, Commander Vraciu fearlessly closed with a group of hostile fighters, blasting one from the sky and severely damaging another to enable our forces to attack and disable a Japanese carrier. By his devotion to duty, Commander Vraciu reflected great credit upon himself and upheld the highest traditions of the United States Naval Service.

  




 


 

 
Contact Veteran Tributes at info@veterantributes.org


 

 
Contact Veteran Tributes at info@veterantributes.org