Toop
Frank  L.  Amodeo  
Photo
Ribbons
 
  Rank, Service
Colonel O-6,  U.S. Air Force
  Veteran of:
U.S. Air Force 1986-2000
U.S. Air Force Reserve 2000-Present
Cold War 1986-1991
War on Terrorism 2001-Present
Afghanistan 2012
  Tribute:

Frank Amodeo was commissioned a 2d Lt in the U.S. Air Force through the Air Force ROTC program at the University of Kentucky in Lexington, Kentucky, and went on active duty beginning May 10, 1986. Lt Amodeo next attended Undergraduate Pilot Training and was awarded his pilot wings at Williams AFB, Arizona, in October 1987, followed by B-52G Stratofortress Combat Crew Training at Castle AFB, California, from October 1987 to January 1988. His first assignment was as a B-52G pilot and Evaluator Pilot with the 69th Bomb Squadron at Loring AFB, Maine, from January 1988 to April 1990, and then as a T-37B Tweet Instructor Pilot and Flight Commander with the 98th Flying Training Squadron at Williams AFB from April 1990 to May 1992. Major Amodeo served as an MC-130E Combat Talon I Evaluator Aircraft Commander with the 1st Special Operations Squadron at Kadena AB, Okinawa, from May 1992 to January 1995, followed by service as an MC-130H Combat Talon II Evaluator Aircraft Commander, as Chief of Fixed-Wing Standards and Evaluation, and as Wing Flight Safety Officer with the 58th Special Operations Wing at Kirtland AFB, New Mexico, from January 1995 to October 2000. He then left active duty and joined the Air Force Reserve in October 2000, where he served as a C-130H Hercules Evaluator Aircraft Commander, as Chief of Squadron Training, and Chief of the Stan/Eval Group, and as Chief of Safety with the 914th Airlift Wing at Niagara Falls Air Reserve Station, New York, from October 2000 to December 2005. Lieutenant Colonel Amodeo next served as Deputy Commander of the 439th Operations Group at Westover Air Reserve Base, Massachusetts, from December 2005 to December 2006, followed by service as Commander of the 911th Operations Group of the 911th Airlift Wing at Pittsburgh International Airport Air Reserve Station in Coraopolis, Pennsylvania, from December 2006 to April 2009. Colonel Amodeo served as Reserve Advisor to the Commander of Air Mobility Command at Scott AFB, Illinois, from April 2009 to August 2011, and then as Chief of the Deployment and Distribution Operations Center with U.S. Transportation Command at Scott AFB, Illinois, from August 2011 to September 2013. During this time he deployed to Afghanistan as the Liaison Officer for the United States Central Command Deployment and Distribution Operations Center to U.S. Forces at Kabul, Afghanistan, from March to October 2012. He has served as Commander of the 403rd Wing at Keesler AFB, Mississippi, since September 2013. Colonel Amodeo is a Command Pilot with over 6,000 flying hours in the T-37B Tweet, T-38A Talon, B-52G Stratofortress, C-130E/H/J Hercules, MC-130E/H Combat Talon I/II, C-5A/B Galaxy, and the KC-135R Stratotanker. He earned his bachelor's degree from the University of Kentucky in 1986, and his Master's degree from Embry Riddle Aeronautical University in 1996.

  




 


 

 
Contact Veteran Tributes at info@veterantributes.org


 

 
Contact Veteran Tributes at info@veterantributes.org