Toop
Bradley  D.  Spacy  
Photo
Ribbons
 
  Rank, Service
Brigadier General O-7,  U.S. Air Force
  Veteran of:
U.S. Air Force 1987-Present
Cold War 1987-1991
Persian Gulf War 1991
War on Terrorism 2001-Present
  Tribute:

Bradley Spacy was commissioned a 2d Lt through the Air Force ROTC program at Fresno State University on August 14, 1987, and after completing the Security Police Officers' Course at Lackland AFB, Texas, he served as Officer in Charge of Security Police Resources and Training and as Air Base Ground Defense Officer with the 35th Security Police Squadron at George AFB, California, from October 1988 to April 1990. His next assignment was as Air Base Ground Defense Flight Leader with the 35th Fighter Wing Forward during Operation Desert Shield and Desert Storm from April 1990 to June 1991, followed by service as Assistant Operations Officer with the 35th Security Police Squadron at George AFB from June 1991 to June 1992. Capt Spacy served as an Instructor and Course Chief with the Air Base Defense Command Course, 343rd Technical Training Squadron, at Lackland AFB from June 1992 to July 1994, and then as Executive Officer to the Commander of 2nd Air Force at Keesler AFB, Mississippi, from July 1994 to June 1996. His next assignment was as Commander of the 47th Security Forces Squadron at Laughlin AFB, Texas, from June 1996 to July 1998, followed by Marine Corps Command and Staff College at MCB Quantico, Virginia, from July 1998 to June 1999. Lt Col Spacy served as Commander of the U.S. Air Force Honor Guard at Bolling AFB, Washington, D.C., from June 1999 to July 2001, followed by service as a National Defense Fellow with the Senior Service School, Institute of National Security Studies at the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, Colorado, from July 2001 to June 2002. His next assignment was as Chief of the Joint Staff Security in the Pentagon from July 2002 to July 2004, and then as Director of Force Protection for U.S. Air Forces Central Forward at Al Udeid AB, Qatar, from July 2004 to June 2005. Col Spacy served as Chief of the Force Protection and Operations Division with the Directorate of Security Forces, Deputy Chief of Staff for Logistics, Installations, and Mission Support with Headquarters U.S. Air Force at the Pentagon from June 2005 to June 2006, followed by service as Commander of the 375th Mission Support Group at Scott AFB, Illinois, from July 2006 to July 2008. His next assignment was as Commander of the 88th Air Base Wing at Wright-Patterson AFB, Ohio, from July 2008 to June 2010, and then as Chief of the Senate Liaison Office in the Office of the Secretary of the Air Force at the Pentagon from June 2010 to May 2012. Brig Gen Spacy's next assignment was as Commander of the 81st Training Wing at Keesler AFB, Mississippi, from May 2012 to August 2013, and he is currently serving as Director of Logistics, Installations and Mission Support at Headquarters U.S. Air Forces in Europe and Air Forces Africa at Rammstein AB, Germany. Gen Spacy received a Bachelor of Arts degree in Political Science from Fresno State University in 1987, completed the U.S. Army Air Assault School at Camp Gruber, Oklahoma, in 1993, received a Master of Science in Education from the University of Southern Mississippi in 1996, and attended the Joint Forces Staff College in Norfolk, Virginia, in 2006.

His Bronze Star Medal Citation reads:

Colonel Bradley D. Spacy distinguished himself by meritorious service as Director, Force Protection, Combined Air Operations Center, Al Udeid Air Base, Qatar while engaged in ground combat against an enemy of the United States from 13 July 2004 to 1 July 2005. During this period, Colonel Spacy's strong leadership, combat focus, and strategic vision were instrumental to the success of Operations ENDURING FREEDOM, IRAQI FREEDOM, and Joint Task Force - Horn of Africa. He participated in numerous combat patrols across the theater and used his experience to create and participate in Operation DESERT SAFESIDE - Task Force 1041, an aggressive combat operation to kill or capture anti coalition forces attacking Balad Air Base, Iraq. Operation DESERT SAFESIDE was a phenomenal success and Task Force 1041 captured seventeen High Value Targets, ninety-seven anti-Iraqi forces, and eight major weapons cashes with no friendly casualties, hijackings in the area ceased. Colonel Spacy also established a Force Protection Intelligence Division, Theater Threat Working Group, and initiated a daily Force Protection Intelligence Summary. This benchmark strategy harnessed national intelligence assets for air base defense, linked security forces' intelligence functions, and provided predictive analysis for force protection. He also fixed an urgent ground combat skills training shortfall by creating a theater-wide combat skills training program called Combat Right Start. This critical program not only provided airmen with combat skills, but also served as a model for larger United States Air Force training efforts. Lastly, he led his combat staff in the deployment and beddown of over 8,700 security forces personnel at thirteen sites. The exemplary leadership, personal endeavor, and devotion to duty displayed by Colonel Spacy in this responsible position reflect great credit upon himself and the United States Air Force.

  




 


 

 
Contact Veteran Tributes at info@veterantributes.org


 

 
Contact Veteran Tributes at info@veterantributes.org