Toop
Herbert  V.  Lundin  
Photo
Ribbons
 
  Rank, Service
Colonel O-6,  U.S. Marine Corps
  Veteran of:
U.S. Marine Corps 1942-1975
World War II 1942-1945
Cold War 1945-1975
Korean War 1952-1953
Vietnam War 1967-1968
  Tribute:

Herb Lundin was born on January 7, 1924. He entered the Naval Aviation Cadet program on October 17, 1942, and was commissioned a 2d Lt in the U.S. Marine Corps and designated a Naval Aviator on August 10, 1943. His first assignment was as an F4U Corsair pilot with VMF-112 at MCAS Santa Barbara, California, from August 1943 to January 1945, and then deployed aboard the aircraft carrier USS Bennington (CV-20) in the Pacific from January to June 1945, during which time he was credited with the destruction of 4 enemy aircraft in aerial combat. His next assignment was as an F4U pilot with VMF-225 at MCAS Santa Barbara from June 1945 to August 1946, followed by service as an F4U pilot with VMF-115 at MCAS Ewa, Hawaii, and then at MCAS Cherry Point, North Carolina, from August 1946 to November 1950. Capt Lundin served with Marine Aircraft Group 11 at MCAS Cherry Point from November 1950 to July 1951, and then as an F9F Panther pilot with VMF-224 at MCAS Cherry Point from July 1951 to April 1952. His next assignment was as an F9F pilot with VMF-115 aboard the aircraft carrier USS Franklin D. Roosevelt (CV-42) during the Korean War from April 1952 to March 1953, followed by service as an instructor pilot with the Marine Aviation Detachment at NAS Pensacola, Florida, from April 1953 to October 1955. He served as an F9F Cougar pilot with VMF-311 at MCAS El Toro, California, from November 1955 to March 1957, and then as an Exchange Pilot with the U.S. Air Force, serving as an F-101 Voodoo pilot with the 524th Tactical Fighter Squadron at Bergstrom AFB, Texas, from April 1957 to January 1959. Maj Lundin next served as an F9F-8T instructor pilot with VMT-1 at MCAS Cherry Point from February 1959 to July 1960, and then as an F4D Skyray pilot with VMF(AW)-531 at MCAS Cherry Point from July 1960 to July 1962. He served as a Naval Air Training Operating Procedures and Standardization (NATOPS) Officer with Aircraft Fleet Marine Force Pacific at MCAS El Toro from July 1962 to June 1965, and then attended Command and Staff College at MCS Quantico, Virginia, from June 1965 to June 1966. LtCol Lundin next served as an F-4 Phantom II pilot and Commanding Officer of VMFA-312 at MCAS Beaufort, South Carolina, from July 1966 to June 1967, followed by service as an F-4 pilot and Operations Officer with Marine Aircraft Group 13 at Chu Lai, South Vietnam, from July 1967 to January 1968. He then served as Commanding Officer of VMFA-314 at Chu Lai from January to July 1968, and as Operations Officer and G-1 at MCAS Cherry Point from September 1968 to August 1970. Col Lundin served as Commanding Officer of Marine Air Reserve Training Detachment Willow Grove, Pensylvania, flying F-8 Crusaders and A-4 Skyhawks from August 1970 to October 1972, followed by service as the Senior Marine with the Chief of Naval Education and Training at NAS Pensacola from November 1972 to May 1974. His final assignment was as Chief of Staff for the 1st Marine Aircraft Wing at MCAS Iwakuni, Japan, from June 1974 until his retirement from the Marine Corps on July 1, 1975.

His Legion of Merit w/Valor Citation reads:

For exceptionally meritorious conduct in the performance of outstanding service with Marine Aircraft Group Thirteen, First Marine Aircraft Wing, in connection with operations against insurgent communist (Viet Cong) forces in the Republic of Vietnam from 11 July 1967 to 28 July 1968. During this period, Lieutenant Colonel LUNDIN exhibited outstanding professionalism and sound judgment in the performance of his demanding duties. Initially serving as Operations Officer, he consistently provided imaginative planning and forceful execution of the group's commitments, contributing immeasurably to the success of numerous combat operations. Due to his exceptional knowledge of the tactical employment of the F-4 Phantom aircraft, he was particularly effective in establishing sound policies and procedures which ensured smooth and efficient flight operations. As a means of achieving increased safety, Lieutenant Colonel LUNDIN initiated a program to study and evaluate combat and operational aircraft accidents of the past year and developed a revised Standing Operating Procedure for combat operations, which significantly contributed to aviation safety. Reassigned as Commanding Officer of Marine Fighter/Attack Squadron 314 on 14 January 1968, Lieutenant Colonel LUNDIN continued to emphasize the importance of safety as he endeavored to establish his unit as the safest and most productive squadron in the Group. As a result, during the months of January through May 1968, his squadron led in combat sorties flown each month, reaching peak efficiency in April when 809 combat missions were flown. His professionalism and inspiring leadership earned the respect and admiration of all with whom he served and contributed materially to the accomplishment of the unit's mission. By his resourcefulness, superb initiative and steadfast devotion to duty throughout, Lieutenant Colonel LUNDIN rendered distinguished service to his country and upheld the highest traditions of the Marine Corps and of the United States Naval Service.

Lieutenant Colonel LUNDIN is authorized to wear the Combat "V".

  




 


 

 
Contact Veteran Tributes at info@veterantributes.org


 

 
Contact Veteran Tributes at info@veterantributes.org